Fot. Marzena Paczkowska - na zdjęciu fragment "www.terapii", który posłużył jako przykład zadania "tekstowy foto-album" Fot. Marzena Paczkowska. Literacko-terapeutyczne "posty" (rozwiązania jednego z wymienionych poniżej zadań) opublikowane on-line ;) przez Użytkowników wystawy.
Zgodnie z życzeniem wernisażowych gości publikuję listę zadań literackich, które mogli rozwiązywać Użytkownicy Wystawy. Zachęcam do przesyłania rozwiązań np. w formie komentarzy do posta lub e-mailowo.
Lista Literackich Zadań Terapeutycznych:
1) Tekstowy Awatar (samoopis) - przygotuj opis Postaci, która będzie Cię reprezentować podczas Warsztatów. Zapewne obdarzysz ją cechami odzwierciedlającymi Twoje marzenia. Możesz puścić wodze fantazji lub skupić się na rzeczywistym wizerunku. Ważne, by choć jedna z pisanych cech była prawdziwa i przynajmniej jedna wymyślona. Umieść post w wątku „tekstowy awatar”.
2) Wirtualny dom - opisz miejsce, w którym mieszka wymyślona przez Ciebie Postać.
3) Tekstowy foto-album – przygotuj tekstowy album z najważniejszymi dla Twej postaci zdjęciami.
4) Zadanie specjalne – po prezentacji wirtualnego domostwa czas na zadanie specjalne. Uzupełni ono prezentowane wcześniej opisy i pozwoli spojrzeć na nie z innej perspektywy. Będzie swego rodzaju puentą, która pozwoli zamknąć pierwszy etap terapii polegający na budowaniu świata w którym żyje Twój Awatar. Otworzy Cię na zmiany i pomoże oddzielić to czego naprawdę pragniesz od tego, czego tylko Ci się zachciewa; odrzucić wszystko, co w stworzonej przez Ciebie Postaci zbędne i nieprzystające do marzeń. Napisz więc, co można znaleźć... w Twoim kuble na śmieci!
5) Zadanie literackie - dotychczas zajmowaliśmy się realistyczną stroną Twoich marzeń. Teraz podejdziemy do nich w sposób bardziej metaforyczny. Napisz tekst (w dowolnym gatunku literackim), w którym przedstawisz cel, który postawiłeś/łaś przed sobą przystępując do warsztatów. Oto kilka rad i sugestii: Spróbuj mieścić w tekście metaforyczny opis lęków i obaw związanych z realizacją celu. Opisz przykłady przeszkód, które stoją na drodze do jego realizacji. Poszukaj sposobów na ich przezwyciężenie. Wyobraź sobie, że piszesz o kimś innym. Stwórz bohatera, którego oddelegujesz do wykonania swoich zadań ;) Przedstaw raczej symbol swojego celu, niż cel sam w sobie. Spróbuj napisać tekst w taki sposób, by nikt ze znajomych nie mógł się zorientować, że o chodzi o Ciebie.
6) Zadanie graniczne - Nadszedł czas, aby przekroczyć granicę miedzy fikcją i rzeczywistością. Bardzo proszę, zamień jedną (przynajmniej) cechę wymyśloną na prawdziwą.
7) Terapia życiorysem - technika terapii pisaniem, która polega na konstruowaniu różnych wersji życiorysów. Siadasz do pisania z określoną tezą i dobierasz (jak najbardziej tendencyjnie) odpowiednie fakty z życiorysu, które mają ją udokumentować. Najczęściej zaleca się pisanie po kolei kilku wersji, które stopniowo przybliżają autora do celu. Pierwsza opisuje jak autor widzi swoje życie obecnie, a ostatnia skupia się na faktach związanych z celem/marzeniem. Jeżeli jesteś gotów – możesz przejść do wersji finalnej. Więcej na ten temat w Archiwum w zakładce „życiorysy”.
8) Zadanie finalne - Na podstawie przygotowanego wcześniej życiorysu przygotuj nową wersję samoopisu – tym razem wszystkie cechy mają być prawdziwe. Skup się jednak na tych, które odzwierciedlają Twe cele i marzenia. By nie porzucać sfery wyobraźni – przygotuj za pomocą liter „magiczny rekwizyt”, który pomoże Ci w przyszłości trzymać się marzeń i nie zbłądzić. :)
Zadanie dodatkowe (dla chętnych) - w zakładce Terapia Literacka znajdziesz więcej zadań literackich i około literackich: m. in. marzenie o przeszłości, scenario-terapia, terapeutyczny casting, wieczorek literacki. Odszukaj je i zrealizuj.
P.S. Pozdrawiam uczestniczących we wtorkowych warsztatach gimnazjalistów (dla mnie bardzo inspirujące). Gdyby ktoś chciał dokończyć dzieło - może skorzystać z listy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz